Міжнародна наукова конференція «Людина і ландшафт: географічний підхід в первісній археології»

3-5 лютого 2016 року проходила міжнародна наукова конференція «Людина і Ландшафт: географічний підхід в первісній археології», яку ініціювали, організували і провели викладачі, студенти та аспіранти кафедри археології та музеєзнавства історичного факультету разом з Центром палеоетнологічних досліджень ім. Хв. Вовка за підтримки Інституційної партнерської мережі по вивченню східноєвропейського неоліту та археології річок і озер (SCOPES) та WildFoxFilmproduction-group.

   До участі в конференції зареєструвалось близько 60 науковців з дослідницьких і освітніх установ Києва, Одеси, Луцька, Черкас, Харкова, Мінська, Жешува, Кракова, Варшави, Парижа, Берна та інших міст. Найбільш активними виявились представники Інституту археології НАН України, Києво-Могилянської академії, Інституту геології КНУ імені Тараса Шевченка, Інституту зоології НАН України, Одеського національного університету імені І.І. Мечникова та ін.

   Відкрив конференцію проректор з науково-педагогічної роботи (Міжнародне співробітництво) Петро Бех. До учасників конференції з вітальними словами звернулись Кристоф Шпеті (ChristophSpäti) - заступник посла Швейцарії в Україні і Молдові та Сільвен Ріголе (SylvainRigollet) - аташе з питань наукового та університетського співробітництва посольства Франції. Побажали успіхів у роботі науковцям, аспірантам та студентам також завідувач відділу археології кам'яної доби Інституту археології НАНУ Леонід Залізняк, декан історичного факультету Іван Патриляк і завідувач кафедри археології та музеєзнавства Ростислав Терпиловський.

   В межах роботи конференції відбулась лекція «Археологія у Швейцарії: між озерами та горами» з якою виступив професор Університету м. Берн (Швейцарія), директор Інституту археологічних досліджень відділу первісної археології Альберт Хафнер, який долучився до участі у конференції як керівник проекту Швейцарського наукового фонду SNF (Schweizerischer Nationalfonds) в рамках програми наукового співробітництва між Східною Європою і Швейцарією (SCOPES) за темою «Східноєвропейська мережа з археології неоліту і археології річок та озер з метою вдосконалення методів польових досліджень і датування». Адже Бернський університет у 2015-2017 рр. разом з Київським університетом, Європейським Балканським університетом та науковцями з Франції, Македонії, Литви й інших країн співпрацюють в рамках спільного проекту, по вивченню і популяризації підводних пам'яток первісної доби, що знаходяться в зонах річок і озер. Це особливо актуально для України, оскільки ця галузь археологічних досліджень у нас майже не розвинена і має гарні перспективи для розвитку у майбутньому. Присутні зацікавлено ознайомились з результатами археологічних досліджень і здобутками швейцарських археологів.

   Четвертого лютого відбулась офіційна зустріч ректора університету Леоніда Губерського і проректора з науково-педагогічної роботи (міжнародне співробітництво) Петра Беха з професором Бернського університету Альбертом Хафнером, а також організаторами конференції: деканом історичного факультету Іваном Патриляком, завідувачем кафедри археології та музеєзнавства Ростиславом Терпиловським, доцентом Павлом Шидловським. Крім іншого зустріч було присвячено перспективам виконання спільного для Бернського і Київського університетів наукового проекту. Сторони визнали, що виконання спільного європейського проекту особливо корисним буде для студентів та магістрантів кафедри археології і музеєзнавства, адже, як зауважили Павло Шидловський (науковий керівник проекту від Київського університету) і Яна Мрозова (відповідальний виконавець), в Україні практично не існує археології свайних поселень, і одне з наших завдань — навчити нове покоління дослідників працювати в цьому напрямі, щоб з'явилася можливість відкривати, вивчати і картографувати подібні пам'ятники на території України. Завдання проекту також фокусуються на удосконаленні методів проведення польових досліджень в галузі підводної археології, археології затоплених ділянок (річкові і озерні заплави) і на загальних методах аналізу археологічних пам’яток доби неоліту-бронзи та їх датуванні.

  Оскільки наше місто професор Альберт Хафнер відвідав уперше, організатори конференції запропонували гостю оглянути деякі музеї. Допомагали нам бути гостинними і репрезентувати історію України наші давні колеги і друзі – дирекція Національного заповідника «Софія Київська» та Музей історичних коштовностей України, за що історичний факультет висловлює щиру подяку. Приємно було чути, що гостя вразила як краса і неповторність архітектури наших історичних пам’яток, унікальність музейних колекцій, так і рівень обслуговування у музеях. Дякуючи організаторам екскурсій Альберт Хафнер обіцяв, що наступний візит до Києва він обов’язково зробить уже з групою студентів Бернського університету, аби і вони змогли познайомитись з Києвом.

П.Шидловський, доцент кафедри археології та музеєзнавства,

Л.Самойленко, завідувачка Археологічного музею

Фотографії >>