Музеї - новий рівень сучасної культурної галузі

Вступати на магістратуру чи ні — питання, що турбує багатьох випускників бакалаврату. Та навіть після ухвалення цього рішення на них очікує ще більш серйозне — а куди саме вступати? У цій статті розповідаємо вам про спеціальність 027 "Музеєзнавство, пам'яткознавство" та про те, чому вона варта вашої уваги.
На перший погляд, музеєзнавство — це лише про музейну справу. Проте це не зовсім так, адже перелік компетенцій, які можна отримати після випуску з магістратури значно ширший. Під час навчання студенти дізнаються усе про реалізацію культурно-освітніх проектів в галузі музеєзнавства та пам’яткознавства, роблять дослідження історико-культурної спадщини, а ще стають фахівцями з маркетингу та PR у цій сфері. Наприклад, випускниця Альона Заславська зазначає, що громадська організація, з якою вона співпрацює вже декілька років, планує відкривати музей-скансен, тож свою музейну кар'єру дівчина почала з найпершого етапу — проектування музею.

Що кажуть самі студенти?

Для магістерки Язвінської Поліни музеєзнавство — це перш за все наукова дисципліна, яка допомагає розвивати, популяризувати та покращувати музеї, а також вивчає історію музеїв світу. Безумовно, окрім науково-дослідницького складника, це ще й доволі творча спеціальність. На думку студентки Тетяни Кравчук, магістерська програма “Музеєзнавство та пам’яткознавство” — це творчість, натхнення, можливість доторкнутися до мистецтва та інколи брати участь в його створенні. Підсумовуючи, випускники цієї програми стають активними учасниками трансформацій науково-культурного життя сучасної України. Випускниця Альона Заславська упевнена, що вивчення музеєзнавства — це можливість створити нову концепцію, поділитися з оточуючими цікавою інформацією та врешті донести до пересічних громадян історію України так, щоб вони зацікавилися та пишалися нашою минувшиною.

Перспективи під час і після навчання

Звичайно, більшість студентів хвилює питання подальшого працевлаштування. Та попри стереотип щодо неактуальності музейної справи, можна стверджувати, що дана сфера активно розвивається. Створюються нові культурно-мистецькі проекти, з’являються музеї різного спрямування, а в Україні (як і в усій Європі) росте попит на кваліфікованих майстрів своєї справи. Це підтверджують й історії магістрантів ОП ”Музеєзнавство, пам’яткознавство”. Так, Качковська Ганна працює в Музеї Науки та паралельно розробляє Музей Грошей, а Язвінська Поліна — займається розвитком музейної справи в Літературно-меморіальному будинку-музеї Тараса Шевченка. До речі, за словами магістра Олександра Бєляєва, поєднувати роботу і навчання нескладно. На момент вступу до магістратури, хлопець вже рік працював у музеї і йому не довелося обирати між улюбленою роботою та освітою. Цю думку розділяє більшість студентів “Музеєзнавства та пам’яткознавства”. Більше того, вони навіть рекомендують поєднувати магістратуру з роботою, щоб відпрацьовувати набуті навички одразу на практиці.
Загалом, знання з цієї спеціальності у будь-якому разі будуть дуже корисними для розширення світогляду та для кращої обізнаності в мистецтвах. Адже кожна сучасна людина має хоча б базово орієнтуватися в культурно-мистецькому просторі і вміти показати себе як цікавого співрозмовника.

Освітній процес та викладачі

Навчання на спеціальності “Музеєзнавство та пам’яткознавство”— це можливість відвідувати різні музеї, спілкуватися зі спеціалістами та дізнаватися багато нового.
Одна з безперечних переваг, про яку говорять студенти, — викладачі. Гарантом ОП є кандидат історичних наук, доцент кафедри археології та музеєзнавства Павло Сергійович Шидловський. Сильна кафедра та професіоналізм викладачів освітньої програми не лише забезпечують студентів міцною теоретичною базою та різноманітними практичними завданнями, вони надихають на створення власних проектів і допомагають закохатися в музейну справу ще сильніше. Досвідчені магістри радять бути впевненими в собі, не сумніватися в переконаннях та не боятися ставити запитання чи просити про допомогу, адже це єдина можливість забезпечити собі комфортне та продуктивне навчання.

Яким людям підходить ця спеціальність?
Творчим, відкритим до нового, з палким бажанням змінювати культурне середовище України. Якщо ви не боїтеся бути новаторами і бачите себе у сучасному культурно-науковому просторі, то ця освітня програма точно для вас. “Музеєзнавство та пам'яткознавство” — це можливість змінити світ на краще, зробити інформацію більш доступною та популяризувати інтелектуальний відпочинок.
Насамкінець, це особлива спеціальність, яка поєднує в собі безмежну любов до мистецтва та схильність до інноваторства та науки.

Автор: Дарина Пономаренко, 2 курс, ІЖ

Фото: Поліна Язвінська, Ганна Качковська