Якубенко Олена Олександрівна

Олена Олександрівна Якубенко народилася 14 грудня 1947 р. Археолог та музеєзнавець,вивчає пам'ятники трипільської культури, при цьому займається не лише польовими дослідженнями, але і зберіганням, наукової обробкою, систематизацією та публікацією одного з найбільших зібрань трипільських знахідок Національного музею історії України.

Роботу в музеї вона розпочала ще 1970 року на посаді музейного служителя, і суміщала її з навчанням на кафедрі археології та музеєзнавства історичного факультету Київського університету ім. Т.Г. Шевченка, який закінчила 1978 р. За ці роки встигла попрацювати старшим лаборантом, науковим співробітником, потім старшим науковим співробітником, завідувачем сектору археологічних фондів “Епоха каменю-бронзи”. З 2001 вона обіймає посаду провідного наукового співробітника, відповідального зберігача колекцій “Епоха міді”, куди входять і артефакти трипільської культури.

Археологічні експедиції це ще одна сторона багатогранної діяльності Олени Якубенко. Перші польові сезони для неї розпочиналися в експедиціях відомої дослідниці Трипілля Тамари Мовші у 70-х роках ХХ ст. у Подністров’ї на поселеннях біля сіл Жванець, Велика Слобідка, Ломачинці. Нині знахідки з цих розкопок є окрасою експозиції двох музеїв — Національного у Києві та Музею трипільської культури у Переяславі. Згодом, 1993 року дослідниця ще повернеться на Дністер, аби пройти його берегами і зафіксувати поточний стан археологічних пам’яток, які зазнавали руйнації внаслідок впливів водосховища. Тоді вона очолила Рятувально-розвідувальну експедицію, організовану музеєм.

 У 80-ті роки Олена Якубенко працювала в археологічних експедиціях під керівництвом відомого археолога В.І. Маркевич в Молдові, на дослідженнях трипільських поселень Нові Дуруїтори та Старі Бадражі. Серед закордонних археологічних проектів — участь 1986 року у розкопках могильника раннього залізного віку у Кліван у Південній Осетії. А на трипільських поселеннях України вона продовжувала працювати в експедиціях, якими керували Т. Мовша і В. Круц. Це такі відомі пам’ятки, як Доброводи, Косенівка, Кайтанівка, Тальянки.

Наприкінці 80-х років дослідниця організувала експедицію, яка відновила дослідженя на таких відомих поселеннях трипільської культури, як Володимирівка та Коломийщина ІІ.

2005 р. за участі Олени Якубенко проведено розкопки трипільського поселення Ріпниця 1 на околицях м. Ржищів. 2012 року вона приймала участь у археологічних дослідженнях найбільшого трипільського храму на поселенні біля с. Небелівка на Кіровоградщині.

Без участі Олени Якубенко не обходяться численні наукові конференції — починаючи від музейних до міжнародних, де вона доповідає про результати своїх наукових розвідок. Вона - постійний учасник конференцій, які проводять колеги музеєзнавці у Переяславі, Трипіллі і в багатьох інших місцях, де збиралися і збираються дослідники трипільської культури.

Плідна багаторічна праця Олени Якубенко відзначена почесною відзнакою Мінистерства культури і мистецтв України «За багаторічну плідну працю у галузі культури», вона отримала почесне звання «Заслужений діяч культури України».

Використано: "Дослідниця і берегиня Трипілля" Наталія Бурдо, Михайло Відейко trypillia.com