Стоянка Малий Раковець IV на Закарпатті.

Роки проведення експедицій

2015 2006  2004  2003 1997 1995 1991 1990

Після відкриття у 1974 р. стратифікованої багатошарової палеолітичної стоянки Королеве, територія Закарпаття стала одним з основних регіонів по вивченню пам'яток раннього, середнього та пізнього палеоліту України.

Незважаючи на те що основні польові дослідження в Королевому були призупинені в 1991 р., в Іршавському та Хустському районах Закарпаття проводились розвідки та розкопки (Рижов, 1998, 1999; Усик, 2001). Завдяки чому можна говорити, що не терені Закарпаття з'явилися ще, принаймі, дві стратифіковані стоянки Малий Раковець IV та Сокирниця І, які можуть стати важливими у розв'язанні проблем варіабельності середнього палеоліту України.

Стоянка Малий Раковець IV розташована в Іршавському районі Закарпатської області на одному з вододільних пагорбів хребта Великого Шолеса Вугорлат-Гутинської вулканічної гряди. Саме в межах цієї гряди і розташовані основні середньопалеолітичні місцезнаходження Закарпаття. Вигорлат-Гутинська вулканічна гряда починається на території Словаччини і проходить у південно-східному напрямку по території Закарпатської області уздовж умовної лінії Ужгород-Мукачево-Іршава-Королеве, і далі йде на територію Румунії. В Іршавському районі Вигорлат-Гутинська гряда змінює свій напрямок із південно-східного на південний.

Геологія та геоморфологія >>

Сировинні ресурси хребта Великого Шолеса >>

Історія дослідження >>

Сировинні ресурси стоянки >>

Стратиграфія та планіграфія >>

Культурно-хронологічні комплекси >>

Типологія >>

Література >>