Міжнародна співпраця
В другу річницю повномасштабної війни з росією пропонуємо для ознайомлення статтю про руйнування культурної спадщини України співавтором якої є завідувач кафедри археології та музеєзнавства Павло Сергійович Шидловський.
Цей матеріал вийшов як результат роботи групи моніторингу археологічних ландшафтів, за участі наших американських колег.
Більше про роботу групи https://www.youtube.com/watch?v=8qD3S9l21LY та руйнування української культурної спадщини https://www.youtube.com/watch?v=wl_22GzjUHM.
З0 жовтня проведено онлайн-заняття з фотограмметрії та LiDAR технології “Current Approaches to Remote Sensing in Archaeology”.
Організаторами зустрічі виступили Кафедра археології та музеєзнавства, Група моніторингу археологічних ландшафтів та Центр палеоетнологічних досліджень. Заняття було спрямовано в першу чергу на здобувачів вищої освіти за освітніми програмами «Археологія та преісторія» (ор «бакалавр»), «Археологія» (ор «магістр»), «Музеєзнавство, пам'яткознавство» (ор «бакалавр» та «магістр»).
Лекторами та організаторами заняття виступили професори з США Шон Філд, Університет Вайомінгу та Йен Кайт, Університет Нотр Дам (Dr. Sean Field, University of Wyoming; Dr. Ian Kuijt, University of Notre Dame, USA).
Основна мета заняття – набуття студентами Кафедри археології та музеєзнавства, майбутніми археологами, музеєзнавцями та пам’яткознавцями, практичних навичок в галузі використання дистанційних та неінвазивних методів фіксації пам'яток.
«Remote sensing has rapidly altered the capacity for archaeologists to image, detect, and map archaeological landscapes. The suite of tools that archaeologists use for airborne remote sensing most often include photogrammetry and LiDAR. These methods will be reviewed in the context of archaeological research, with a particular emphasis on the visualization and analytical benefits of both methods and how they can be leveraged for archaeological landscape and site analysis.»
Презентація викликала значне зацікавлення з боку студентської аудиторії та професійної спільноти.
18 жовтня 2023 р. на історичному факультеті проведено науково-практичний семінар «Культурна спадщина у кризі», під час якого відбулось спілкування між проф. Йеном Кайтом (США), фахівцем в галузі археології та захисту культурної спадщини, який системно займається документуванням руйнації пам’яток у наслідок воєнних конфліктів (youtubе >>), студентами і викладачами Кафедри археології та музеєзнавства, а також науковими співробітниками Інституту археології НАН України.
В рамках семінару професором антропології Університету Нотр-Дам Йеном Кайтом прочитана лекція “Cultural Heritage in Crisis: Comparative reflections from outside and inside of Ukraine” для студентів освітніх програм «Археологія та преісторія» (бакалавр), «Археологія» (магістр), «Музеєзнавство, пам'яткознавство» (бакалавр та магістр). Американський професор запропонував студентам КНУ презентацію, в якій був описаний певний алгоритм дій, що включав в себе документування матеріалів на місцях, облік та первинну оцінку завданої шкоди. Після презентації професор з Університету Нотр-Дам обговорив зі студентами, викладачами та науковцями, як травматичні моменти війни можна перетворити на механізми стійкості та відновлення.
Під час обговорення зроблено висновок про необхідність здобуття практичних навичок майбутніми археологами, музеєзнавцями та пам'яткознавцями в галузі використання дистанційних та неінвазивних методів фіксації пам'яток. В якості практичних кроків в цьому напрямку запропоновано провести майстер-клас за участі американських фахівців в галузі фотограмметрії та LIDAR технології (Light Identification, Detection and Ranging) для студентів згаданих освітніх програм. Ці навички важливі для документування пошкоджень об'єктів культурної спадщини внаслідок російської агресії.
Семінар завершився презентацією друкованого випуску альманаху VITA ANTIQUA під назвою "Культурна спадщина та війна: виклики і рішення" vitaantiqua.org.ua
Докладніше про семінар на:
Влітку 2023 року студенти кафедри, майбутні археологи, прийняли пропозиції закордонних колег та мали можливість долучитись до експедиції в Польщі та Румунії.
Так студентки Кафедри археології та музеєзнавства старших курсів вже вкотре приєднались до експедиції у Центрально-Східній Польщі на пам’ятці Оронсько ІІ під керівництвом Катаржини Кернедер-Губали, асистентки Інституту археології та етнології ПАН. Пам’ятка найбільш відома наявністю найдавніших палеолітичних шахт по видобутку крем’яної сировини.
В червні 2023 року Університет Адама Міцкевича організував для українських студентів 33 різних профільних Summer Schools, і одна із них була присвячена темі нових інтердисциплінарних методів в археологічній практиці. У даному заїзді взяло участь 30 студентів з 18 навчальних закладів, серед яких була й студентка Кафедри археології та музеєзнавства – Любов Єреденко. Читати більше >>
Розпочався міжнародний проект з Моніторингу археологічних ландшафтів.
Керівник проекту – доцент кафедри археології та музеєзнавства Павло Шидловський, до складу учасників входять студенти кафедри
Аспірантка кафедри археології та музеєзнавства Маргарита Чимирис стала учасницею дослідницького проекту університету Оулу (Фінляндія) «Biodiverse Anthropocenes».
Влітку 2022 року в Стольнічень на півночі Молдови продовжились археологічні дослідження. Це був спільний проєкт між університетом Крістіана-Альбрехта у Кілі та Національним музеєм історії Молдови у Кишиневі. В ній брали участь археологи з Німеччини, Румунії, Молдови, а також України. Студентка історичного факультету КНУ Дяченко Анастасія відвідала цю експедицію вдруге.
Сторінка 1 із 4